چاپگر دفاتر


محصول حاضر، حاصل پنج سال تلاش اينجانب هادي توسلي با كمك و مشاوره جمعي از مهندسين ايراني و غير ايراني و راهنمايي تعدادي از سردفتران و كارشناسان اداره ثبت مي باشد كه نمونه اوليه آن در بهمن ماه سال 1388 در محل كانون سر دفتران و دفترياران تهران در حضور جناب آقاي تويسركاني معاونت محترم قوه قضائيه و رئيس سازمان ثبت اسناد و املاك كشور ومدير كل ومعاونین اداره كل ثبت استان تهران و اعضاء هيئت مديره كانون و جمع كثيري از سردفتران و دفترياران محترم رونمایی شده و در 1389/02/06 تحت شماره 63394 به ثبت رسيده است . اين محصول در سال1390 بصورت آزمايشي در تعدادي از دفاتر مورد آزمايش قرار گرفت و پس از اعمال برخي تغييرات از سال 1391 رسماً به دفاتر اسناد رسمي تهران عرضه شد و تا كنون ده ها هزار سند توسط دفاتر اسناد رسمي كه از اين چاپگر استفاده نموده اند به چاپ رسيده و بحمداله از نظر کیفی وکمی عملکرد بسیار عالی داشته است. مهمترين انگيزه در تولید و ارائه اين دستگاه،كاهش فشار و استرس كاري پرسنل دفترخانه و دقت در نگارش و ايجاد سرعت در خدمات به مشتري وافزايش ظرفيت پذيرش مشتري در دفاتر بوده است. همچنين كاهش وابستگي دفاتر به عرضه كننده محصول، از ديگر اهداف بوده است ، به همين منظور در طراحي و ساخت دستگاه موارد زير مد نظرقرار گرفته است :
1- عدم تماس هد چاپگر با دفتر.(جهت کاهش استهلاک و هزینه های نگهداری)
2- كاهش احتمال خرابي در حين كار .
3- سهل الاستفاده بودن و عدم نياز به آموزش تخصصي ثبات ها.
4- كاهش نياز به تعميرات،تعويض قطعه وسرويس دوره اي.
5- حذف ريبون يا كارتريج و عدم نياز به تهيه مكرر مواد مصرفي.
6- كاهش شديد هزينه مواد مصرفي.(هزينه چاپ يك دفتر 200 برگي درحدود سه هزار تومان است)
7- طراحی چاپگر بومی بوده و کلیه قطعات اصلی ژاپنی میباشند و صرفاً به دلیل تحریم‌های تحمیلی به یکی از کارخانجات چین سفارش مونتاژ داده شده است.

همچنين قابليت چاپ ديجيتال وتوليد ميليون ها رنگ مختلف ،امكان چاپ رنگي تصاويرو اثر انگشت متعاملين و چاپ رنگي متون را فراهم نموده است اين ويژگي امكان ايجاد رويه هاي جديد در ثبت دفاتر را فراهم مي نمايد . خاطر نشان مي‌سازد كه پس از افشاء طرح چاپگر جوهر افشان اين موسسه، شركت ديگري با كپي برداري از ايدة موجود اقدام به تهيه چاپگري مشابه با هد سوزني با قيمتي ارزان‌تر نموده است. از آنجا كه موسسه توسلي قبلاً كليه طرح‌هاي موجود از جمله طرح چاپگر سوزني دفاتر اسناد رسمي را بررسي نموده بود، لیکن به دلیل احتمال پاره شدن اوراق دفتر،استهلاک بالای هد چاپگر سوزنی به علت تماس با دفتر، هزینه بالای ریبون ، هزینه نگهداری چاپگر،کند شدن برخی از سوزنهای هد در حین کار ودر نتیجه خالی ماندن نقاطی از حروف چاپ شده و نیز مقررات حاکم بر دفاتر اسناد رسمی در خصوص الزام به نگارش دفتر توسط جوهر ثابت،علی رغم هزینه اولیه بالا مبادرت به تولید چاپگر جوهر افشان کرد.برخي از معايب چاپگر سوزني دفاتر اسناد رسمي از نگاه موسسه توسلي

1- منسوخ بودن تكنولوژي سوزني در جهان؛ ) اصولا چاپگر سوزنی به دلیل توانایی ضربه زدن به کاغذ، عمدتاً جهت چاپ بر اوراق چند نسخه کاربن‌دار مورد استفاده قرار میگیرد)
2- الزام به خريد مكرر ريبون به صورت هفتگي و ماهانه با توجه به حجم كار دفاتر اسناد رسمي؛
3- استهلاك بالاي چاپگر كه دفترخانه را ملزم به درخواست سرويس دوره‌اي چاپگر و تعمير و تعويض مكرر قطعات خواهد نمود. هد چاپگر سوزني در هر تماس با ريبون مقداري از پرزهاي ريبون را داخل خود مي‌كشد و پس از مدتي حرکت صحیح سوزنهای هد مختل شده (هد گیرپاژ می شود) و الزاماً مي‌بايستي تعويض شود؛
4- سر و صداي ناهنجار در حين چاپ كه در بلند مدت عواقب ناخوشايندي متوجه پرسنل دفاتر خواهد نمود؛
5- ثابت نبودن شدت رنگ در صفحات (پس از تعويض ريبون چاپ صفحات پر رنگ و به مرور كم‌رنگ‌تر و در نهايت منجر به تعويض ريبون خواهد شد)؛
6- عدم قابلیت چاپ گرافيكي تصاوير، اثر انگشت وعدم توانایی استفاده از ميليون‌ها رنگ موجود؛
7- چاپگر سوزني دائماً در تماس با كاغذ است و درصورت چاپ متوالي به دليل اصطكاك هد و كاغذ گرماي توليد شده چاپگر را موقتاً از كار خواهد انداخت.
8-دشواری در استفاده از چاپگر سوزنی در مقایسه با چاپگر جوهر افشان (جاگذاری دفتر ،تعویض صفحات و....)
9- امکان پاره شدن اوراق دفتر در اثر گیر پاژ شدن هد چاپگر.
لذا مصرف‌كننده چاپگر سوزني ضمن تحمل معايب فوق‌الذكر متحمل هزينه مكرر ماهانه و سالانه شده و نيازمند پشتيباني دائمي فروشندة محصول خواهد بود و تنها مزیت چاپگر سوزنی ارزان بودن هزینه اولیه تولید آن است. چاپگر جوهر افشان موسسه توسلي ضمن اینکه هیچ گونه خطری را متوجه دفتر پلمپ شده نمی نماید، نيازي به هزينه مكرر مواد مصرفي، تعمير، تعويض قطعات، سرويس دوره‌اي نداشته و همواره آماده به كار در حجم چاپي بالا مي‌باشد و به همين دليل هزينه اوليه خريد آن نسبت به چاپگر سوزني بيشتر مي‌باشد.

طراحی و اجرا: روزبه - امیرعصامی